Dzisiaj jest
Od Redakcji

05 01 2011

Polak współtwórcą sztucznego ramienia wzorowanego na trąbie słonia


Zbudowane z lekkich materiałów, bioniczne ramię wzorowane na trąbie słonia skonstruował zespół naukowców z udziałem Polaka Andrzeja Grzesiaka. Twórcami sztucznego ramienia są naukowcy z koncernu Festo: Peter Post i Markus Fischer oraz polski inżynier Andrzej Grzesiak z niemieckiego Instytutu Fraunhofera IPA w Stuttgarcie.

W oparciu o zasady bioniki - nauki badającej funkcjonowanie organizmów żywych i możliwość zastosowania tych zasad w technice - do opracowanego manipulatora naukowcy przenieśli naturalne zasady budowy trąby słonia. Stworzyli w ten sposób unikalny system, który osiąga humanoidalną lekkość, zwinność i elastyczność.

Innowacyjność urządzenia polega na jego ogromnej elastyczności. Dzięki elastycznej sekwencji ruchu, chwytak może precyzyjnie odpowiedzieć na kontakt z ludźmi. Urządzenie może chwytać, trzymać i przenosić nawet tak delikatne przedmioty jak surowe jajka, pomidory czy szklankę wody. Jak zapewniają naukowcy z Instytutu, czyni to równie delikatnie, jak człowiek.

Bioniczne ramię może więc znaleźć zastosowanie we wszystkich dziedzinach, w których ludzie potrzebują wsparcia maszyn. "Są to nie tylko techniki medyczne, rehabilitacja i opieka osób niepełnosprawnych, ale także rolnictwo i aplikacje używane w gospodarstwach domowych" - informuje Instytut.

Współtwórca urządzenia Andrzej Grzesiak studiował elektrotechnikę na Politechnice Wrocławskiej. Z początkiem lat 90. przeniósł się na Uniwersytet w Stuttgarcie, a po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Fraunhofera.

Za wynalazek naukowcy otrzymali m.in. "Niemiecką Nagrodę Przyszłości", którą odebrali z rąk prezydenta Niemiec Christiana Wolffa. Przyznane im 250 tysięcy euro przeznaczyli na stypendia dla studentów uczelni technicznych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


WIADOMOŚCI

Strona 1 z 6  > >>

11 04 2016
16 kwietnia 2016 roku najaktywniejsze koła naukowe Politechniki Warszawskiej zaprezentują swoje dokonania konstruktorskie przed przedstawicielami biznesu i nauki. Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
29 03 2016
Ukazał się zeszyt nr 1/2016 kwartalnika Technologia i Automatyzacja Montażu
16 02 2016

W ubiegłym roku Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego wydał kolejną książkę prof. Jerzego Łunarskiego pt. „Certyfikacja w działalności gospodarczej i rozwojowej”, w której została przedstawiona problematyka związana z oceną zgodności i certyfikacją. Zgodnie z opinią zawartą we wstępie do książki, znajomość tej problematyki pozwoli na podniesienie kultury technicznej społeczeństwa i umiejętności oceny nabywanych produktów i usług, co powinno wpłynąć na podniesienie jakości dostarczonych konsumentom produktów.

15 02 2016

W dniach 7 – 10.06.2016 r. w Polańczyku, w Bieszczadach odbędzie się organizowana przez Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, we współpracy z Instytutem Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Połączenia Montażowe – konstrukcja i technologia PM-2016”

01 12 2015

Informujemy, że ukazał się nowy, ostatni zeszyt w tym roku.

Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści w zakładce Zeszyty 2015.

tokarki, frezarki